Здравейте!
Създадохме този блог, за да представим местата, които сме посетили.

Статиите са смесица от нашите наблюдения, впечетления, снимки, както и информация почерпена
от интернет пространството. Просто може да изберете статия чрез маркираните точки на картата.

Надяваме се да го намерите за интересен, полезен и вдъхновяващ!

Приятно четене!

И още по-приятно опознаване на света около нас от първо лице!

View pyteshestvenici in a larger map

На разходка...Братислава


Братислава или Пожон е столица и най-голям град на Словакия, административен център на Братиславски край. Разположена е на река Дунав, в югозападната част на страната, на границата с Австрия и Унгария. Населението му е около 429 000 души. В Братислава са разположени всички по-важни и интересни театри, музеи, галерии, както и няколко университета. Една скулптура, напомняща летяща чиния, както и двореца, са нещо като емблеми на Братислава.
Изключително приятна би била една разходка по улиците на Братислава – Михалска и Вентурска, където са накацали едни от най-красивите братиславски барокови дворци.


Замъкът Братислава (Bratislavsky hrad) е основният замък в Братислава, Словакия. 
Разположен е на доста изолиран и скалист хълм – Малки Карпати, точно над река Дунав в средата на града. Оттам се открива невероятна гледка към града, към Австрия и ако е хубаво времето, и към Унгария. Масивната правоъгълна сграда на замъка има четири кули в четирите си краища.
Най-високата кула там е Коронната кула, датираща от XIII век, и в нея се намират кралските бижута. Стените отвън и коридорите вътре съдържат стари готически и  ренесансови елементи. От източната страна се намира главния вход, който датира от XVI век. Зад него се открива аркаден коридор и голямото бароково стълбище, водещо до Националния Словашки музей. В лявата част от южната страна на замъка се намират четирите зали на Съкровищната стая, която е отворена през 1988г. Там има колекция на най–ценните археологически открития и други предмети, намерени в Словакия.  На третият етаж се намира експозицията История на Словакия, а на първия се намира Словашкия парламент. В северната част на замъка, на мястото на някогашния Бароков параклис, се намира музикалната зала, в която се провеждат различни концерти.
Историята на най-раната постройка на хълма над Братислава започва още в древни времена – в преходния период между каменната и бронзовата епоха. Открити са доказателства за селище на това място още през желязната епоха около 600-500 г. пр. н.е. Римско селище на това място на планина датира от края на 1-ви век, след което територията е завладяна от германски племена. Името на крепостта е отпечатъна на монетите, изсечени от първия унгарски крал Стефан I (1000-1038) . Тогава крепостта се е наричала Прескава.
Адрес: Namestie Alexandra Dubceka 1 сайт: http://www.bratislava-hrad.sk/en

Катедралата Св.Мартин (Katedrala svateho Martina) е разположена на западната граница на стария град на Братислава. Тя е най-голямата, най-изящната  и най-старата църква в града. В последните години е била използвана за коронации от кралството Унгария. Строежът и е започнат 1204г., а последно е реконструирана в края на 19-ти век. Формата на катедралата символизира разпятието. Нефът на църквата представлява тялото на Исус, а олтара – наведената му глава. Кулата на църквата е висока 85м, и е част от средновековните крепостни стени. На върхът на кулата е поставен дублукат на унгарската корона, който тежи около 150кг. Тъй като катедралата е построена върху гробище, в нея са запазени големи катакомби, като някои от тях се намират на дълбочина от 6м. Намира се под Братиславския замък.
Словашки национален театър (Slovenske narodne divadlo) – с това име има две здания – стария и новия словашки национален театър. Старият е най-старият словашки професионален театър, който днес се използва за три вида представления – опера, балет и драма. Разположен е на единият край на площада Хвиесдослав. Построен е в периода  1885 – 1886г., и е изпълнен е в неоренесансов стил. Дизайнерите, които са сътворили стария театър са Нандор Фелнер и Хенрик Хелмер. До 1920г. Сградата е била градски театър, но през тази година е наречен Словашки национален театър. Новият Словашки национален театър е започнат през 1986г., и поради липса на средства, времето отнето за построяването му е 21 години. Завършен и пуснат е през 2007г. Зданието е планирано да побира около 1700 зрители, разделени в три сектора.
Адрес: Pribinova 17  сайт: http://www.snd.sk/?home 

Портата Михаил (Michael's Gate) е единствената порта, която е запазена и до днес от средновековните укрепления на града. Построена е през 1300г., и сегашния й вид е резултат от бароковите реконструкции през 1758г. На върхът на кулата на портата са поставени статуите на Св. Михаил и на дракон, като самата кула е построена в периода 1529 – 1534.  В нея се намира и експозиция на оръжия от градския музей на Братислава. Името на портата идва от църквата Св.Михаил, намираща се срещу самата порта. Днес по улицата срещу портата има доста луксозни магазини като Кристиан Диор, Томи Хилфигер, Келвин Клайн, Сваровски, Прада и др. Тази улица е една от най – скъпите в Европа.
Точно в средата под портата има окръжност, на която са отбелязани различни градове – посоката, в която се намират и на какво разстояние са.

Църквата Троица (Trinitarsky kostol) често бъркана с църквата Св.Троица, е барокова и се намира в стария град на Братислава. Построена е на мястото на съборената църква Св.Михаил. Периодът на построяването й е 1717 – 1727г., въпреки, че работата по интериора й продължава до средата на XVIII век. Арката била доминирана от купола, създаден от италианския художник Антонио Гали Бибиена. Основният олтар е доста солиден.

Църквата на ордена на Капуцините - Построена е през 1717 г. от ордена на капуцините. Пред нея има колона на Дева Мария в памет на епидемията на чума.

Дворецът Грашалкович (Grassalkovich) се намира в Братислава, Словакия. Това е резиденцията на президента на Словакия и се намира близо до Двореца на архиепископа.
Сградата е била построена през 1760 година за нуждите на унгарския аристократ граф Антал Грашалкович (Antal Grassalkovich). Графът е бил лидер на унгарската камара. Сградата е направена по проект на архитект Антон Майерхофер (Anton Mayerhofer).
Дворецът Грашалкович представлява разкошна сграда изградена в стила на неокласицизма. В двореца има много красиви стаи и впечатляващи стълби, украсени с разкошни барокови парапети. Дворецът дълго време бил център на музикалния живот.
Тук правел своите музикални премиери композиторът Йозеф Хайдн (Joseph Haydn). Самият граф Грашалкович оглавявал собствен оркестър. Йозеф Хайдн често дирижирал този оркестър. В двореца на граф Грашалкович се провеждали пищни балове, където се събирала аристокрацията.
Последните собственици на прекрасната сграда преди края на австроунгарската империя били архидукът Фредерик от Тешен (Frederick of Teschen).
През четиридесетте години на миналия век дворецът бил седалище на президента на първата словашка република. След 1945 година дворецът бил седалище на така наречените комисионери.
През петдесетте години сградата се превърнала в дворец на пионерите и младежта. Тя била основен център за развитие на духовния живот на учениците в града. Това обаче се отразило много зле на сградата, тъй като тя била буквално съсипана и едва през 1989 година дворецът бил реставриран.
От 1996 година насам дворецът служи за резиденция на словашкия президент.

TWIN CITY LINER Високоскоростен катамаран свързва центъра на Братислава с центъра на Виена.
Пътуването трае 75 мин. Катамаранът е пригоден да преминава и през по-плитките води на Дунав през лятото. За съжаление не работи зимата. Спират го на 1 Ноември.
Добре е да се резервират билети предварително, защото има голям наплив от желаещи. Цена: 28 € - 14:30; 17:00; 18:30 ч. 17 € - за първия курс от 10:30 ч. http://www.twincityliner.com/

Неща, които не видяхме:

Старата сграда на кметството (Stara radnica) е една от най – старите каменни здания в Братислава, и най-старото кметство в Словакия. Завършена е през XV век в готически стил. Разположена е в центъра на града. От XV до XIX век сградата е използвана за кметство. Освен за тези цели е използвана още като затвор и монетен двор. На това място били провеждани тържества, а също била осъществявана и търговия. Тук бил арсеналът на града и общинския архив. В наши дни в сградата се помещава градския музей Братислава. В него може да видите различни инструменти за мъчение, тъмниците на стария град, антични оръжия и брони, картини и миниатюри. В дворът на музея лятото се организират концерти.

Зоологическата градина в Братислава (Zoologicka zahrada Bratislava) е разположена в гората на хълма Малки Карпати. Общата площ на градината е около 96 хектара, а екземплярите, които можете да видите там са около 1000. Интересни са терариумите и екзотичните видове в тях, сурикатите, тропичексите маймуни, белия бенгалски тигър,  белия лъв, ленивците и др. За улеснение и забавление за посетителите има места за хранене, които са отворени от 1-ви април до 31 октомври, зоомагазин, две детски площадки и яздене на пони през уикенда (може да се възползвате са в периода от 1-ви април до 31 октомври).
Адрес: Mlynska dolina 1 сайт: http://www.zoobratislava.sk/?home

Сграда на Словашко радио  - представлява стъклена сграда, напомняща обърната на обратно пирамида със скусен връх.

Църквата на ордена на Св.Клара - Готическа църква и манастир построени през 1302 г. Манастирът е бил превърнат в начално училище и по някое време е бил дом на унгарския композитор Бела Барток. В момента в църквата се отслужват молитвени церемонии и се провеждат концерти, а части от манастира се ползват за университетска библиотека.

Замъкът Девин (Hrad Devin) – руините на стара крепост, около която е създаден красив и приятен парк. Представлява типично Великоморавско укрепление – голям, масивен, разположен на хълм, Замъкът Девин е една от най-големите исторически ценности на цяла Словакия.

Средновековният замък Девин е разположен там, където река Морава се влива в река Дунав. Замъкът Девин са намира на около 10-тина километъра от Братислава по река Дунав. Днес над непристъпни скали се издигат неговите руини.
Сравнително добре запазените големи укрепления на Девин доминират над околния район, който се явява предградие на словашката столица Братислава. На отсрещния бряг на Дунав остава австрийската държава.
Самото предградие Девин се отличава с красивата си и чиста природна среда. Това се дължи до голяма степен на факта, че преди 1989 година тук се е влизало само срещу специално разрешително.
Природата около замъка Девин е в действителност уникално красива. Съставена е от ценни видове растения, вековни дървета, които изграждат цялостния богат живописен и наситено зелен облик на Девин. Къщите са малки, двуетажни, всичко е много добре запазено, поддържано и спокойно.
Данни за население по тукашните територии съществуват още от 5000 година пр. н.е, но първите писмени сведения за укрепление на това място датират от 864 година. Все пак продължават да съществуват мнения, че Замъкът Девин е построен по-късно като крепост на кралете на Унгария.
След падането на Великоморавия, крепостта Девин се превръща във важно стратегическо укрепление на Унгарското кралство. От 1965 година археологически изследвания са били извършени в областта на замъка.
Вековните руини са частично реконструирани благодарение на Общинския музей в Братислава. Днес Девин може да бъде посетен ежедневно до около 17-18 часа. Често средновековните му стени стават фон на различни събития и мероприятия.

Дворецът на архиепископа (Primate's Palace) сграда в неокласически стил, която се намира в стария град. Тя е била изградена през периода от 1778 година до 1781 година и е служила за дворец на архиепископа Йозеф Батиани (Jozsef Batthyany). Дизайнът на сградата е дело на архитекта Мелхиор Хефеле (Melchior Hefele).
Дворецът представлява монументална сграда, която се издига на височина три етажа и в нея се провеждат много важни за града събития. Най-известната зала в сградата е Залата с огледалата. През 1805 година в тази зала е било подписано мирното споразумение след битката за Аустерлиц (Austerlitz), с което е положен края на войната на Третата коалиция.
В тази сграда унгарският крал Фердинанд Пети (Ferdinand V) е обявил първото унгарско правителство и е подписал Априлските закони. На това паметно събитие са присъствали много унгарски министри, а също така Лайош Кошут (Lajos Kossuth) и други известни унгарци.
Градът откупил сградата през 1903 година. През същата година била направена реконструкция на сградата и били открити красиви тапети, които разкриват трагичната любовна история на Херо (Hero) и Леандър (Leander). Тапетите били от плат и са били изтъкани през тридесетте години на седемнадесети век.
Между Първата и Втората световна война Залата с огледалата е служела за провеждането на литературни четения и събирания на творци.

Няма коментари:

Публикуване на коментар