Здравейте!
Създадохме този блог, за да представим местата, които сме посетили.

Статиите са смесица от нашите наблюдения, впечетления, снимки, както и информация почерпена
от интернет пространството. Просто може да изберете статия чрез маркираните точки на картата.

Надяваме се да го намерите за интересен, полезен и вдъхновяващ!

Приятно четене!

И още по-приятно опознаване на света около нас от първо лице!

View pyteshestvenici in a larger map

На разходка...Виена



Виена е столицата на Австрия и една от деветте провинции. Виена е главен град на Австрия, с население от 1,7 милиона жители (2,2 милиона с предградията). Разположена е в югоизточната част на централна Европа и е близо до Чехия, Словакия и Унгария. През 2001 г., градският център е включен в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Историята на Виена е дълга и разнообразна. Основана е около 500 г. пр. Хр. като келтско селище. През 15 г. пр. Хр., Виена става граничен град на Римската империя ("Виндобона"), пазейки границата от германските племена от север.
През Средновековието, Виена става седалище на династията Бабенберг, а от 1440 г. при Хабсбургите Виена е тайна столица на Свещената Римска империя и център на културата, науката, музиката и изисканата кухня. Кралство Унгария окупира града между 1485-1490 г. Нашествието на османските турци в Европа е спряно два пъти при Виена през 1529 и през 1683 г. Голямата чума през 1679 г. опустошава Виена, убивайки призблизително 30 % от населението на града. През 1805 г., Виена става столица на Австрийската империя — а по-късно на Австро-Унгарската империя — и играе важна роля в европейската и световна политика, включително домакинството през 1815 г. на Виенския конгрес. Тя е център на класическата музика. През 1918 г., след Първата световна война, Виена става столица на Първата Австрийска република. Между 1938 г. (Аншлуса) и края на Втората световна война, губи статуса си на столица, за сметка на Берлин. През 1945 г. след двуседмична обсада руските войски навлизат във Виена. След 1945 г., отново става столица на Австрия. Първоначално е разделена на четири зони от Съюзниците. Виена става център на международния шпионаж между източния и западен блок.

Шведенплатц – или Шведският площад може да се ползва за отправна точка. Намира се Дунавския канал и се явява възлова станция за няколко линии на метрото. Точно на кея до него има малко пристанище, от което тръгват корабите за туристическите обиколки.

Рингът е улицата, която се обикаля целия център. Повечето известни места във Виена са или на Ринга или са вътре в него. Качете се на трамвай No.1 или No.2 и направете пълен кръг около най-известната улица във Виена. Величествените сгради по протежението на „Рингщрасе” отразяват имперския блясък на недалечното минало.

Катедралата “Свети Стефан” (Stephansdom) намира се в центъра на Виена. Строена е в течение на няколко века, като началото е било поставено от Рудолф IV.
Издигната е върху останките на 2 по-ранно съществуващи църкви в периода 1137 - 1147 г. Сегашният си готически стил придобива към 1511 г. Катедралата пострадва сериозно при пожар избухнал на 11 април 1945 г. вследствие на запалените съседни магазини, разграбвани от местни мародери. Храмът е възстановен напълно през 1952 г. Издигната е в романски и готически стил. Височината на южната кула (строена между 1368 и 1433) е 136,44 м, а на северната - 68,3 м. При Хабсбургите никоя друга църква в Австроунгарската империя няма право да бъде по-висока.
По време на Обсадата на Виена от турците през 1529 г. южната кула служи като главен наблюдателен център и щаб, ръководещ отбраната на града. Дължината на събора е 198,20 м, а ширината 62 м. Покривът на катедралата, дълъг 111 м, е богато украсен с 230 хил. цветни керемиди. На северната му страна са изобразени гербовете на Виена и на Австрия.
Първоначално цветът и е бил бял, но с течение на времето замърсяванията на въздуха и опожаряването на града в края на Втората Световна война, са оцветили камъка в черно.
Катедралата има 23 камбани, като една от тях е втората по големина в Европа. Според историята Бетовен разбрал, че е напълно глух, когато видял птици да излитат подплашени от покрива на Св. Стефан, но не могъл да чуе звъна на камбаните.
Вътрешността е изключително красива с многобройните каменни скулптури и украсени колони. Смазват те величествеността, гигантските органи и размерите на катедралата, която отвън не изглежда чак толкова огромна.
В един ъгъл на Св.Стефан е един от най-популярните символи на катедралата. Това е автопортрет, издълбан в камъка от неизвестен скулптор, участвал в строежа й.
Може да се изкачите пеша до върха на Южната кула, с асансьор до Северната кула или да влезете в катакомбите.
Входът в катедралата е безплатен, но туровете до кулите и в подземието се заплащат. Адрес: Worellstraße 3, Stephansplatz, district 1 сайт: http://www.stephansdom.at/

Колоната на чумата е богато украсена барокова колона, която напомня за чумната епидемия от 1697 г. Намира се на Грабен. Перпендикулярната на Грабен се нарича Кернтнер-щрасе. Пресечката на Кернтнер-щрасе и Грабен - площадът пред Катедралата.
Кернтнер-щрасе завършва при Виенската държавна опера.





Имперският дворец Хофбург (Hofburg)  Резиденция на династията на Хабсбургите в продължение на 600 години. Комплексът се състои от много сгради в различни архитектурни стилове - от готически до барок.
Хофбург е бивш имперски дворец във Виена, Австрия, използван за зимна резиденция на австрийското императорско семейство. Днес е официална резиденция на австрийския президент. Дворецът е бил дом на едни от най-влиятелните личности в австрийската история, включително и на членовете на Хабсбургската династия –  владетели на Австрийската империя. В двореца е родена и френската кралица Мария-Антоанета.  През 1938 г. в Хофбург Хитлер официално оповестява аншлуса на Австрия.
Хофбург се използва като резиденция на Хабсбургите от 1279 г. В продължение на няколко века – от 13-ти до началото на 20-ти в., Хофбург претърпява множество реконструкции и разширения. Така се оформят отделните части на комплекса, строени по различно време и от различни владетели. В сегашния си вид дворцовият комплекс съществува от 1913 г. Притежава около 2600 зали и стаи. Днес в крило на двореца се помещава Етнологическият музей. Животът на важни исторически фигури е протекъл тук – император Франц Йозеф I и императрица Елизабет(Сиси), Мария Терезия. Тук се е родила Мария Антоанета (по-късно придобила печална слава като френската кралица изрекла фразата “Като няма хляб – яжте пасти”). В комплекса се помещават Националната библиотека, Имперската съкровищница, етнографски музей, колекции оръжия и музикални инструменти. На площада Хелденплац са поставени статуите на Карл победил Наполеон и на принц Юджийн Савойски сразил турците. В момента Хофбург е резиденция на президента на Австрия.
Дворецът е ограден с висока ограда и вътре се намира “Площадът на героите”, обграден от два бронзови конника.
Пратера (Wurstelprater) – Най-старият увеселителен парк в Европа. Най-известната атракция на парка е Виенското колело, откъдето се разкрива гледка към града. То се движи много бавно, което дава възможност за снимане.
Екстремните атракации са американски път, изстрелващи кули, тунели на ужасите, скоростни влакчета и др.
Ориентация: намира се до гара Север (Nordbahnhof)
Цени: колело – 7 -8 евро; влакче 5 евро; другите атракции 2 -15 евро сайт: http://www.tourist-net.co.at/w_pr_2e.htm

Музеите близнаци - музей на историята на изкуствата и природонаучния музей (Naturhistorisches Museum & Kunsthistorisches Museum) - Двете сгради са проектирани от едни и същи архитекти и освен, че са прекрасни архитектурни творби, съдържат богати колекции.
Природо – историческият музей (Naturhistorisches Museum) е един от най – важните музей в света. С течение на годините броя на екпонатите нараствал непрекъснато като достигнал до днес, когато в него са изложени над 20 млн. екпоната с голямо историческо значение. В известните и неустоими изложения ще видите например 25 000-годишната Венера от Вилендорф или скелет на динозавър, или фосили на съществували животни и растения отпреди 200 млн. Години, гигантски топаз тежащ 117 кг., препарирани екземпляри на изчезнали видове. Музеят се помещава в доста изящен дворец.  Обхваща площ от 8 700кв.м и отворен е през 1891г., заедно с намиращият се отсреща музей на изящните изкуства.  сайт: http://www.nhm-wien.ac.at/en?null

Виенската държавна опера (Staatsoper).  Сградата на Виенската опера е построена в промеждутъка между 1861 и 1869 година от Е. Ван дер Нюл и А. Фон Зикардсбург. Виенската опера има световна репутация поради първокласните си постановки и заради Виенския филхармоничен оркестър. Операта е открита с операта Дон Жуан от Моцарт.

Музеят на часовниците е нещо, което трябва да се види непременно. На няколко етажа в красива ренесансова постройка е разположена изумителна колекция от стенни, настолни и ръчни часовници. Множество музеи са организирани в Museumsquartier (кварталът на музеите).

Кметството (Rathaus) е седалището на кмета, и на градския съвет. Сградата е доста впечатляваща. Построена е в готически стил, в периода 1872 – 1883г. от Фридрих фон Шмид. На върха на кулата на кметството се намира Rathausmann – пазителят на сградата, и един от символите на града. В кметството се намира и историческия „Wiener Rathauskeller“ - традиционен ресторант с барокови зали, в който можете да опитате традиционни виенски специалитети. На площада пред кметството се провеждат представления на открито, коледния пазар, както и протестни митинги, манифестации.
Срещу общината, от другата страна на Ринга, има хубаво кафене с места навън. В него през 1886г. представителите на българското Народно събрание са предложили на Фердинанд von Sachsen-Coburg-Gotha да стане княз на Княжество България.
Сайт: http://www.wien.gv.at/english/

Хундертвасер хаус (Hundertwasserhaus) е много интересна, с разчупена фасада в различни цветове, направена е от австрийски художник, скулптор и архитект Фрийденсрайх Хундертвасер. Постройка, представляваща истински шедьовър на художника – поразителен комплекс от апартаменти, украсен с по-големи и по-малки кули, чудати прозорци и стъпаловидни етажи.
Адрес: Kegelgasse 34-38 / Löwengasse 41-43 сайт: http://www.hundertwasserhaus.info/



Парламентът Сградата на Австрийския парламент (Parlament or Hohes Haus) е една от забележителностите във Виена. Построена е в периода 1874 – 1883 г. и заема площ от над 13 500 кв.м. Сградата е построена от архитекта барон Теофил фон Хансен. Много важни за него били хармонията и съответствието на всички елементи. Вътрешната декорация също е негово дело, като се започне от статуите, картините и мебелировката и се стигне до полилеите. Едно от най-популярните части на парламента е статуята и фонтана на Атина – известна туристическа атракция. Днес в сградата на австрийския парламент се намират седалищата на националния (националрат) и федералния съвет (бундесрат). Тя включва още комитетни зали, библиотеки, кулоари, места за хранене и др. Тук се изпълняват и церемониите по встъпване в длъжност на Президент на Австрия, а също оттук звучи и речта на националния им ден – 26 октомври. Сградата е в древногръцки стил с 4 еднакви фасади (паметникът на Мария-Тереза също има 4 лица). сайт: http://www.parlinkom.gv.at/

Национален театър Театърът има световна известност и отлична репутация поради брилянтното драматично изкуство и задържа водещите позиции на драматични изкуства в немско говоряща Европа.


Часовникът Анкер Построен е между 1911 и 1917 година по идея на художника Франц фон Мач. Разположен е на най-стария площад във Виена и пресъздава архитектурния стил "арт нуво".  Часовникът образува мост между двете сгради на Застрахователната компания „Анкер“.







Неща, които не видяхме:

Дворецът Белведере (Belvedere palace) е бароков комплекс, построен от принц Юджин от Савой. Той се намира на югоизток от центъра на града. Дворецът се състои от две части – Горен и Долен Белведере. И двете части са построени от Йохан Лукас фон Хилдебранд – един от най-важните австрийски архитекти, творящи в стил барок. Долен Белведере е създаден с идеята да бъде вила за забавления в предградията. Строежът му е започнал през 1714г., и е завършен през 1716г. В него има още оранжерии и картинна галерия Белведере, в която могат да бъдат видени картини на Густав Климт и Егон Шиле. Тук е работил и венецианският скулптор Джовани Станети, който бил извикан специално от принц Юджин. Тук се помещава музеят на австрийското изкуство. Изложени са творби на Климт, вкл. “Целувката”
Градините на комплекса са изключително красиви, а водния басейн, намиращ се в тях бил популярен с това, че в него плували нимфи и богини. Горен Белведере е перфектния завършек на градините. Той е построен в периода 1720 – 1723г. Принцът го използвал като основна лятна резиденция. Изключителните рисунки на таваните били изработени от италианеца Карло Иноченцо Карлоне, а олтара в параклиса бил дело на Франческо Солимена.
Работно време:  от 10:00-18:00 http://www.belvedere.at/en Цена: 10-20 евро Ориентация: намира се съвсем близо до Ринга, зад паметника на съветската армия на Шварценбергплатц. Може да се стигне с трамвай D от Рингщрасе.

Замъкът Шонбрун, градините му, Зоологическата градина  (Schönbrunn- Лятна резиденция на династията на Хабсбургите.
Включен е в списъка на ЮНЕСКО за Световно наследство. Може да се разгледат императорските покои на замъка.
През 1569 г. императорът на Свещената Римска империя Максимилиан II купува мястото, където сега се намира паркът на Шьонбрун. Проявява интерес и към новооткрития зоопарк (Зоологическа градина Шьонбрун) и постановява не само начина на отглеждане на диви животни, но и на редки и екзотични растения. С право е наречен на основателя на аранжировката на градини Шьонбрун.
Новото име Schönbrunn ("прекрасен кладенец") идва от воден кладенец, който се използвал от императорския двор във Виена. През следващия век членовете на австрийската императорска фамилия прекарвали летните си ваканции и лова тук. По време на турската обсада е бил толкова разрушен, че е изглеждало невъзможно да бъде възстановен.
Работно време: от 8:30-17:00 от 01.04 до 30.06 http://www.schoenbrunn.at/en.html  Цена: - от 9,50 до 15 € за възрастни в зависимост от типа обиколка в стаите на замъка Ориентация: До двореца се стига с метро U4 – намира се между станциите Schönnbrunn и Zoo
Тук се намира най-старата зоологическа градина в Света - Построена е 1752 г. Инициатор на създаването на зоопарка е император Франц I. Първоначално представлявал голям павилион за имперски закуски с 13 кръгово разположени около него клетки с животни. Малка на площ, тя е организирана много фукционално и е богата на видове. Отделно има зали със свободно летящи прилепи, подземия с дълбоководни организми, специално осветени, за да са близо до естествената им среда, над 100 годишни костенурки и др.
Цена: 14 евро Ориентация: до Централния вход  може да се влезе катосе слезе на спирка Hietzing с метро линия U4 или трамвай 10, 58 и 60. Работното време: от 09:00 до 17:30 зимно http://www.zoovienna.at/

 Музеят на Моцарт заема малък апартамент в къщата на тясна улица, източно от катедралата “Св. Стефан”, където Моцарт е живял от 1784 г. до 1787 г. Тук композиторът написва “Сватбата на Фигаро” и прекарва най-хубавите години от живота си.


Карлскирхе (Karlskirche) е разположена в южната част на едноименния площад Карлплац във Виена. Този красив и доста необичаен храм се намира в квартала Виден (Wieden), в непосредствена близост до Виенския технически университет, операта и само на няколко крачки от прекрасния замък Белведере. Идеята за построяването на храма идва през 1713 година, една година след отминаването на поредната епидемия от чума. Тогава кайзер Карл VI нарежда да се построи църква, която да бъде посветена на Карл Боромеус, който владетелят считал за свой патрон и лечител. Основите на църквата Свети Карл са положени през 1716 година. Според информациите официалната сума похарчена за издигането на Божия дом възлиза на 304 045 гулдена. Една значителна част от средствата – 250 000 гулдена, са събрани от живеещите във Виена евреи. Парите за църквата идват под формата на данък или с други думи – евреите е трябвало да си плащат, за да живеят във Виена. Това положение е известно като еврейска привилегия за пребиваване.

Няма коментари:

Публикуване на коментар